פתיחת מסך ליוצרים מהציבור החרדי

        "פתיחת מסך"- חממה לפיתוח והפקה ליוצרי
                         קולנוע מן המגזר החרדי

במסגרת עבודתה בקרב המגזר החרדי, זיהתה הקרן את הצורך בהקמת חממה מיוחדת ליוצרות מהמגזר ולקידום סרטים המביאים מעולמן, במטרה לסייע להיכרות עם אחד מהמיעוטים הגדולים והשנויים במחלוקת בחברה. החממה ביוזמה משותפת של קרן גשר ומשרד התרבות ובשיתוף  הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו ומפעל הפיס.
לאחר תהליך איתור ומיון בקשות ההשתתפות, נבחרו 11 יוצרות, מהוותיקות הפועלות בציבור החרדי, אשר פיתחו במהלך שנת 2012 תסריטים לסרטים עלילתיים באורך מלא:
- רחל קליינרמן, "יום יבוא"
- ריקי יעקובוביץ, "להתכסות בשמיים"
- הילה ארציאל, "הכל בשבילך"
- רוחמה מנדיאל, "להתקרב"
- רחלי אבן ספיר, "תותים"
- מרים ברזל, "הכהן"
- לאה פרידמן, "פריצת דיסק"
- ריקי הרשטיק, "נעלמות"
- טלי אברהמי, "עלה ירוק"
- דקלה גול, "אולי כשנפגש"
- איילת לרר שאקי, "פורים שפיל"

 
צוות החונכות שנבחרו לחממה כלל את הבמאית והתסריטאית רמה בורנשטיין, התסריטאית חוה דיבון, התסריטאית ואשת המחקר מרלין וניג, והבימאית ועורכת התסריט ליאורה קמינצקי.  

לאורך תקופת הפיתוח זכו היוצרות למשובים אישיים ופרטניים על פיתוח תסריטיהן מצד החונכות, ולמפגשי העשרה עם הסופרת והתסריטאית נועה ירון דיין והעורכת עינת גלזר זרחין. 

שיאו של התהליך בפיצ'ינג שנערך במסגרת פסטיבל סרטי הנשים ברחובות 2012. לאחר מפגש הכנה לפיצ'ינג בהנחייתן של שרון שמיר ואילאיל אלכסנדר, הציגו היוצרות את הפרויקטים שלהן בפני פאנל שופטות שכלל את יעל אבקסיס, לימור פנחסי ודגנית אטיאס. בתום הפיצ'ינג זכו 3 פרויקטים במענקי הפקה: "פריצת דיסק" של לאה פרידמן, "יום יבוא" של רחל קליינרמן, ו"להתקרב" של רוחמה מנדיאל. 
התגובות החמות מן היוצרות, החונכות והקהל שנכח באירוע, הוכיחו את חשיבות החממה, ואת הצורך בחממות דומות נוספות, אשר יפעלו ב-2013.  

במקביל, הפעילה הקרן לאורך השנה שלוחת חממה ליוצרים גברים מן המגזר החרדי. מענקי פיתוח במסגרת זו הוענקו ליוצרים: אביגדור בר טוב, עמיאור ארציאל, אברהם וולף, איתן  אלפרט ודן עמיאל.