שווים - צדק חברתי

כתוצאה מפערי המעמדות, שהולכים ומעמיקים בחברה הישראלית, ומתוך הצורך להציב בעדיפות עליונה בעיות חברתיות של מגזרים שונים בישראל, יזמה קרן גשר בשיתוף הרשות השנייה וסינמטק ירושלים את המיזם "שווים", במסגרתו הופקו שלושה סרטים  דוקומנטרים העוסקים בצדק חברתי ובמאבק לשוויון בחברה הישראלית.

 • 2007 - בשנה הראשונה זכה במענק הסרט התיעודי "פרדיגמה" של דוד אופק ואסף סודרי. הסרט מביא את סיפורו של מריוס טאוואן, בעליה של חברה הולנדית המפעילה מרכז תעסוקה פרטי בנצרת, שהוקם בעקבות החלטת ממשלת ישראל להפריט את מרכזי התעסוקה הממשלתיים. התוכנית, המוכרת בארץ כ"תוכנית ויסקונסין", זכתה להצלחה גדולה בהולנד והפכה את מריוס לאדם עשיר. מדי חודש עוזב מריוס את בת זוגו בהולנד ונוסע לנצרת כדי לנהל במשך שבוע את מרכז התעסוקה יחד עם תרצה, שותפתו הישראלית.
  הסרט מתאר ביקור אחד בארץ, שגרתי לכאורה, במהלכו מבהיר מריוס לעובדיו את הנחות היסוד של השקפת עולמו ומתעמת בעטיין עם המבקרים את התכנית.
  הסרט הוקרן לראשונה בפסטיבל הקולנוע ירושלים 2007.

 • 2008 - בשנה השנייה זכה במענק הסרט התיעודי "שבלול במדבר", בבימויו של עודד (אדומי) לשם ובהפקת בלפילמס בע"מ, העוקב אחר התהליכים שעוברים על שבט אל סייד הבדואי בנגב, ששיעור החרשים בו הוא הגבוה בעולם.
  הסרט מספר את סיפורו של מוחמד בן ה- 3, בן השבט הראשון המקבל שתל כוכליארי ("שבלול"), בדרכו להיות אדם שומע. ההתערבות הטכנולוגית, המתריסה כלפי מאות שנים של מסורת ודת, מעוררת את השבט כולו לשאלות הקשורות בעתיד שפת הסימנים הייחודית של אל סייד, ומעמדם המיוחד של החרשים בשבט.
  כמו כן זכו במענק פיתוח אבי עקיבא ואלאונורה חריזמן עבור סרטם "הכבוד של סאשה ואברשה". הסרט מורכב מפיסות חיים המציגות את המפגש המר, האירוני ולעיתים המשעשע בין העלייה הרוסית של שנות התשעים לבין החברה הישראלית. מחד מעמד "נחות" של עולים חדשים ומאידך "אליטה" ותיקה.

 • 2009 - בשנה השלישית זכה במענק הסרט התיעודי "עוקף לוד" בבימויה של אורנה רביב ובהפקת שולה שפיגל (דנה הפקות). הסרט מתאר את סיפורו של אילן הקרי, מנהל תיכון "עמל 1" בלוד, שהצליח כנגד כל הסיכויים, לקלוט בבית ספרו צעירים שנפלטו מכל מערכת חינוכית אחרת. בקשר בלתי אמצעי עם הילדים, תוך שמירה על מסגרת והקפדה על חוקי ביה"ס, מצליח הקרי במקום בו הבית וכל המוסדות החינוכיים האחרים נכשלו.