חממות

תוכנית "חממות לקולנוע רב תרבותי" הייחודית של קרן גשר מציעה סדנאות עבודה (workshops) שנתיות המיועדות ליוצרי קולנוע וטלוויזיה העוסקים בתחום העלילה, הדרמה והתעודה. בבסיס פרויקט זה עומדת התפישה הרואה בפיתוח שיח רב תרבותי על המסך ובין היוצרים לבין עצמם אמצעי להעשרת היוצרים ויצירתם, אך מעבר לכך גם ליצירת חיבור פורה ומרענן בין חלקים שונים בחברה המודרנית המורכבת מערב רב של "אחרים" וקבוצות מיעוט. 

פרויקט החממות נועד לתת מענה ליוצרים מוכשרים בראשית דרכם ו/או מהפריפריה ולהביא אותם לנקודת זינוק קרובה לאלו של יוצרים וותיקים. יוצרים אלו, זקוקים לסיוע ומשוב בעיקר בפיתוח התסריט והמשך בשיווק יצירתם לקרנות ולגופים משדרים.  

במהלך תקופת השתתפותם בחממה:
  • היוצרים מתפנים לפיתוח יצירתם בזכות מלגה המוענקת להם במסגרת החממה. 
  • היוצרים מקבלים ליווי מקצועי באופן אישי ופרטני ע"י חונכי תסריט מקצועיים
  • החממות מאפשרות ליוצרים לחשוף את יצירתם בפני מפיקים בכירים בתעשייה
  • החממות מפגישות בין יוצרים מהמגזרים הייעודיים השונים ומאפשרות להם להעמיק את היכרותם עם עולמות רב תרבותיים נוספים שאינם מכירים.
  • היוצרים משתתפים במפגשי העשרה עם יוצרים וותיקים, מנהלי קרנות וגופי שידור. המפגשים בין היוצרים הוותיקים מהמרכז התרבותי לבין היוצרים הייעודיים מאפשרים לוותיקים להתקרב לנושאים ייעודיים ולעסוק ביצירה קולנועית המבטאת את הרב גוניות של החברה הישראלית.
 
במסגרת החממות נוצרים מפגשים בלתי אמצעיים בין יוצרים מעולמות שונים, המסייעים ליוצרים להרחיב את נקודות המבט ומקורות ההשראה של יצירתם הקולנועית. היוצרים זוכים לחניכה וליווי מקצועי המותאמים באופן אישי לכל משתתף בהתאם לז'אנר, לאופי היצירה, לשפה הקולנועית, לאתניות ולאמינות הנדרשת. החונכים, אנשי מקצוע מהארץ ומחו"ל (תסריטאים, בימאים, עורכים), מעניקים למשתתפים משוב רצוף ועקבי, משלב הרעיון ועד להשלמת התסריט ושיווקו. באמצעות המפגשים הללו נוצרת רשת של קשרים, להעשרה ולגיוס שיתופי פעולה, מקורות מימון וערוצי חשיפה.

תכנית "החממה" משתנה ומותאמת לנושא או למגדר שהקרן רואה חשיבות בהבאתם למסך.  על משתתפי ה"חממות" נמנים יוצרי קולנוע וטלוויזיה, בראשית דרכם המקצועית, יוצרים הפועלים ביישובי הפריפריה, יוצרים הבאים מקבוצות שוליים בחברה ובכללם מהגרים, בני מיעוטים ויוצרים "וותיקים ומנוסים" אשר יצירתם עוסקת ב"אחר" בחברה. רבים ממשתתפי תכנית החממות אשר קיבלו באמצעותן את הסיוע הראשוני בשלב הקריטי של צעדיהם הראשונים בתעשייה, הצליחו לחדור את לב התעשייה הקולנועית בישראל.

מיזם החממות של קרן גשר זוכה להצלחה רבה ואף להתעניינות של גופים מקצועיים ופרטיים מהארץ ומחו"ל. עד כה מספר היוצרים שהשתתפו ב"חממות" של הקרן עומד על כ-120 יוצרים. בניהם עולים חדשים, חרדים, בני מיעוטים, יוצרים המתגוררים בפריפריה, יוצרים בעלי מוגבלויות ועוד.לארכיון החממות