אָכְלוּ אֶבְיֹנֵי עַמֶּךָ ויִתְרָם תאכל חַיַּת הַשָּׂדֶה כן תַּעֲשֶׂה לְכַרְמְךָ לְזֵיתֶךָ . שמות כ"ג

 

הפסקה. שינוי. מנוחה. התחדשות. העשרה. העצמה. לשמוט חובות, התחייבויות ואחריות. לתת מקום לעצמך, ל"אחר", לסביבה, לאפשר לחלש להתחיל מחדש, לצמצם פערים ולחולל שינוי במרחב החיים האישי, הציבורי התרבותי והחברתי. אלו הם רק חלק מהערכים הנלווים לרעיון ה"שמיטה".

 

במסגרת חממת שמיטה הוזמנו יוצרי קולנוע להגיש הצעות להפקת סרט קצר, באורך של כ-5 דק' השואב השראה מהמושג "שמיטה" / "השדה" והתאמתו למציאות המודרנית 12 היוצרים שהשתתפו בחממה לקחו חלק במפגשי העשרה וסדנאות עבודה מקצועיות. בשלב השני נבחרו לקבלת מענק הפקה חמישה יוצרים.הסרטים אשר הופקו במסגרת החממה הוקרנו בתערוכה בבית אבי חי בפברואר 2015.

 

שותפי החממה: משרד התרבות, קרן אבי חי, בית אבי חי ופורום היוצרים בצפון.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תקצירי הפרויקטים שפותחו בחממה:

בראשית / עומר ששון וסמדר לבנה - אנימציה

סרט קצר משולב אנימציה, המתאר עולם עתידני בו שולט האדם על החקלאות והשדות בעזרת מכונות ורובוטים, תוך כדי התעלמות מוחלטת מצרכיהם של האדמה ושל הצומח. עד כדי כך אדיש האדם למצבה של האדמה, שכאשר היא קורסת מעייפות ועומס, לא הוא זה שמבחין בכך אלא דווקא הרובוטים המטפלים בה. ברגע שמבין האדם שהעבודה הבלתי-פוסקת על האדמה הפכה אותה לחלשה ומסכנה הוא עוצר את עבודתם של המכונות בכדי לאפשר לאדמה לשוב ולהתחדש.

 

קאפונקה / טל גרינברג

בשנת השמיטה הקרובה שמוליק מחליט לעקוף את תכתיבי הרבנות ולמכור את השדה, לצ'אנרונג, העובד התאילנדי שלו. בטוח שעשה את הקומבינה של חייו, שמוליק מתעורר למחרת למציאות חדשהשמטלטלת את עולמו וגורמת לו לעשות הכל כדי להחזיר את המצב לקדמותו.

שבתון / נועה גוסקוב 

לילי היא מורה נערצת בבית הספר היסודי קיבוצי בצפון. הבית ספר והילדים הם כל חייה, גם אחרי הלמודים וגם בחופש הגדול. כאשר לילי נדרשת לצאת לשנת השבתון שלה היא מתקשה להיפרד. בבית לא מחכה לה אף אחד ולפנות זמן לעצמה נראה כמו הדבר הכי קשה בעולם. הסרט עושה אדפטציה למצוות השמיטה התנ"כית אל שנת השבתון הנהוגה אצל המורים ומבקש לבחון את חוסר היכולת שלנו לעבור מן המלאכה אל המנוחה.

 

יקיצה / נדב רוזיאביץ

גילי בן ה7 מעולם לא היה בחוץ. מאז שהוא זוכר את עצמו הוא עובד יחד עם אמו ועשרות אנשים נוספים במפעל, הם מייצרים חלומות. בכל לילה חלומותיהם נשאבים מהם ועוברים לרשות המפעל.

לאף אחד מהעובדים אין חלומות, מלבד גילי שמצליח לשמור את חלומותיו לעצמו.
הספירה לאחור שמרצדת על הקיר מאז ומתמיד, מגיעה לקיצה ודלתות המפעל, לראשונה בחייו של גילי, נפתחות. מאושר ונרגש הוא מתכונן לצאת עם אמו לעולם המרהיב שנגלה אליו בחוץ אך מגלה כי אמו, כמו כל שאר העובדים מעדיפה להישאר בפנים.
הוא לא מצליח לחלץ אותה ונקרע בין השגרה המוכרת לחירות. ברגע האחרון הוא נמלט החוצה, דלתות המפעל הכבדות נסגרות מאחוריו.  הספירה לאחור מתחילה מחדש- 7 שנים.

 

לצאת מהקווים / איציק שרון וגדי צדקה

מוטי, בחור חסון ומגודל, עובד כגובה כספים במשרד המעניק הלוואות בשוק האפור. הבוקר, הוא יצא למשימה יומית ושגרתית של איסוף חובות. הוא מגיע אל ביתו של איציק אשר לא הגיע אמש למשרד כפי שסוכם עמו, כדי לשלם את הריבית על חובו.