אודות הקרן

הסיפור שלנו

קרן גשר לקולנוע פועלת במטרה לגשר על הפערים בין הרב-תרבותית המאפיינת את החברה הישראלית, לבין ייצוגה בקולנוע ובטלוויזיה. מתוך אמונה בכוחו של המסך להנגיש נושאים בעלי חשיבות לקהל רחב ומגוון בזמן קצר ובדרך של חוויה רגשית, הקרן פועלת להביא אל המסך ייצוג הולם, מעמיק ואותנטי של הקבוצות השונות בחברה על מנת לאפשר היכרות עימן ולקדם דיאלוג בין תרבותי וחברתי.

התחום הייעודי

עד לפני שנים לא רבות, הורגלנו לראות על גבי המסך דמויות המשתייכות לפריפריה או המייצגות קבוצות מיעוט כדמויות אבודות וסובלות, המחפשות את דרכן בעולם, מנסות להיחלץ מהגורל המר אליו נקלעו ולשרוד את המציאות היומיומית הקשה. עם פריצתו למסכים של ז'אנר הקולנוע החברתי השתנתה נקודת המבט! הקולנוע הייעודי-חברתי, באמצעות גל חדש של סרטים שנוצרו בחלקם הגדול בידי יוצרים מהפריפריה, שינה את הסיפור כולו. הוא הפך את תבנית הקורבן על פיה, הסיט את מרכז הכובד מהקורבנות והקשיים ויצר נרטיב חדש המכיל אלמנטים של הנאה וסצנות מסעירות ובועטות מתוך מציאות חיינו. באמצעות היוצרים, שרובם הגיע מהפריפריה, נחשפנו לרבדים נוספים בחצר האחורית של החברה הישראלית. הצופה מתוודע לסיפור חדש ושונה, המכיל הרבה שמחה, יופי וכאב, סיפור שהותיר הרחק מאחוריו סטריאוטיפים ומיתוסים ארוכי שנים. ההסתכלות על האחר הפכה להיות פלטפורמה להתבוננות עצמית, כשהקולנוע החברתי משמש כלי להעברת מסרים חברתיים, העולים תכופות לסדר היום החברתי-ציבורי. הקולנוע הייעודי-חברתי שאת דגלו נושאת "קרן גשר לקולנוע רב תרבותי", שם לנגד עיניו את המטרה להביא את הפריפריה למרכז המסך מתוך הבנה שמה שנמצא היום במיינסטרים יכול להיות הפריפריה של המחר ולהיפך.

פרוייקטים מיוחדים בתחום

הסרט הקצר

כוחו של סרט קצר, בדומה לסוגת הסיפור הקצר, טמון ביכולת שלו להשאיר חותם רגשי עמוק ועוצמתי בלב הצופים מבלי שיידרשו לצפייה ממושכת. ברוח התקופה הנוכחית, כשהמסך הדיגיטלי הקטן תופס לו מקום של כבוד בקרב קהלי הצופים ובעיקר אצל הקהל הצעיר המבקש מקסימום תוכן במינימום זמן, מקבל ז'אנר הסרט הקצר משנה תוקף. הסרט הקצר יכול לעטוף אותך בעצבות או בשמחה בסצנות בודדות ולגרום לך לפתח מערכת יחסים עם הגיבורים. לשם כך, הוא מחויב להיבנות בדיוק וברגישות ופה גם טמונה השפעתו המשמעותית. בנייה רזה ומדויקת נטולת רעש ופטפטת, שכל חלקיה מוקפדים ומהודקים מאפשרת לצופים להיחשף לגיבורים ולסיפור ברובד עמוק ובפרק הזמן הקצר העומד לרשותו. ברחבי העולם זכה ז'אנר הסרט הקצר זה מכבר להכרה ולהערכה ומכאן גם לתקציבים נאים ולפלטפורמות שידור רבות. יותר ויותר במאים מנוסים ובעלי שם לצד במאים הנמצאים בתחילת דרכם, יוצרים סרטים קולנועיים קצרים ומלאי השראה. הסרט הקצר מהווה אבן דרך חשובה וחיונית במסלול התפתחותם של יוצרים צעירים מחד ומאידך מספק כלי משמעותי בידי במאים מנוסים להמשיך וליצור בין סרט ארוך אחד למשנהו.

פרוייקטים מיוחדים בתחום

סרטי גמר סטודנטים

קרן גשר משקיעה בהפקה ובליווי של סרטי גמר של בוגרי בתי הספר לקולנוע בארץ, מתוך שאיפה לסלול את דרכו של היוצר למסך הגדול ולהטמיע מצוינות קולנועית, כבר בצעדיו הראשונים בתעשיית הקולנוע. עשרות בוגרים יצרו סרטי גמר משובחים בליווי של הקרן ובתמיכתה, סרטים שזיכו אותם בפרסים ובתשבחות בארץ ובחו"ל ואף קטפו פרסים בפסטיבלים שונים ברחבי העולם.

פרוייקטים מיוחדים בתחום

נהלי עבודת המוסד

קרן גשר פועלת כקרן מתמחה ויזמית, המקדישה את מלוא פעילותה ומשאביה לתחום. תכניות העבודה הייחודיות והמותאמות שפיתחה ומפעילה הקרן, חוללו מהפכה בכל הנוגע לקידום היצירה הקולנועית העוסקת בנושאים חברתיים שאינם מקבלים ביטוי ראוי והולם על המסך.
התמקדותה והתמחותה של קרן גשר בתחום זה, הפכו אותה לכתובת מוכרת ליוצרי קולנוע, למקבלי החלטות בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה הישראלית והבינלאומית, למשקיעים ופילנתרופים, לאנשי חינוך ומחקר, עיתונאים ואנשי ציבור, השותפים לחזון ומטרות הקרן.

קרא עוד

חזון ופעילות

כוחו של המסך לחולל שינוי ולעצב זהות אישית וחברתית, מהווה את המניע המרכזי לפעילות קרן גשר לקולנוע רב תרבותי. הקרן פועלת במטרה לקדם ייצוג הולם, מעמיק ואותנטי של הקבוצות השונות בחברה, על מנת לגשר על הפערים בין הרב-תרבותיות המאפיינת את החברה הישראלית, לבין השתקפותה על מסכי הקולנוע, הטלוויזיה והמדיה החדשה ומתוך אמונה בכוחו של המסך לשמש בסיס להיכרות בין תרבותית וחברתית ולקידום דיאלוג ורב שיח ככלי לשינוי חברתי.

קרא עוד

נתונים כספיים

קרן גשר לקולנוע רב תרבותי משקיעה בפרויקטים בכל המסלולים ובכל הז'אנרים. הפרויקטים מוגשים לקרן באמצעות המועד הכללי וכן באמצעות מועדים מיוחדים הנפתחים מעת לעת.
הניהול הכספי של הקרן מתבצע על ידי מנהלת חשבונות ראשית.
העמותה מינתה משרד רו"ח העורכים את הדו"חות הכספיים השנתיים שלה.

חברי עמותה וצוות

צוות
זיו נווה
מנכ"לית ומנהלת אמנותית
ziv@gesher.co.il

בוגרת ביה"ס לקולנוע וטלוויזיה בית צבי מנכ"לית הקרן והמנהלת האומנותית שלה.
בוגרת ביה"ס הגבוה לאומנויות הבמה "בית צבי" במגמה לקולנוע. בימאית ומפיקה בעברה. בין הסרטים שביימה ו/או הפיקה "בין שני עולמות", "ברוכים הבאים לגיהינום", "הסרט של מנוחה", "קוד שתיקה" ועוד רבים אחרים. שימשה בין היתר כשופטת בפסטיבלי קולנוע בינלאומיים, כמרצה וכמנחה פנלים מקצועיים.
החל משנת 2005 מכהנת כמנכ"לית קרן גשר לקולנוע רב תרבותי.

מירים בן יוסף
חשבת
miriam@gesher.co.il

בעלת תואר במנהל עסקים וחשבת הקרן. בעלת ותק של למעלה מ- 10 שנה בליווי, יעוץ וניהול כספים של מלכ"רים.

יעל יקירביץ
מנהלת הפקות
yaely@gesher.co.il

בוגרת בהצטיינות בי"ס סם שפיגל ליצירה קולנועית, ובעלת תואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה מאוניברסיטת תל אביב. בעלת ניסיון בעריכה, הפקה ובימוי.

לירון בנזגידה פרטוש
מתאמת הפקות
lironb@gesher.co.il

בעלת תואר ראשון בצילום ולימודי גרפיקה ממוחשבת במכללה האקדמאית הדסה ירושלים. הצטרפה לקרן בשנת 2013 כמנהלת האדמיניסטרטיבית ומנהלת המשרד.

גיא עפרן
לקטור ראשי
guyo@gesher.co.il

תסריטאי ועורך תסריט. סיים בהצטיינות לימודי תסריטאות בביה"ס לתסריטאות של עידית שחורי. סרטו העלילתי הראשון, "שרקייה" (90 דק'), הוקרן בפסטיבל ברלין ובפסטיבל קאן, זכה בשלושה פרסים בפסטיבל ירושלים, ביניהם פרס הסרט הטוב ביותר, וכן בפרסים נוספים ברחבי העולם.

נעה הדר
עוזרת אישית למנכ"לית
noah@gesher.co.il

בוגרת בי"ס סם שפיגל ליצירה קולנועית, 2019; פרסמה את ספרה הראשון, "בובות ריסוק", ב-2013.

 
חברי הוועד מנהל

אמי פלמור – חברת וועד ויו"רית החל משנת 2020
כיהנה כמנכ"לית משרד המשפטים מ-1 בפברואר 2014 ועד ספטמבר 2019 . במהלך כהונתה יזמה, הובילה והוציאה אל הפועל רפורמות ומהלכים הכוללים בין השאר הקמת מיזם ממשלתי להנגשת זכויות חברתיות באמצעות אתר "כל-זכות", את היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות ועמדה בראש הצוות למיגור גזענות נגד יוצאי אתיופיה.

חיים בילט – חבר וועד משנת 2000
נמנה על קבוצת המייסדים של קרן גשר לקולנוע. גיבש את תכנית הפעולה שכללה הפקת תכניות טלוויזיה ואמצעי תקשורת אחרים ככלי להעשרת התרבות הישראלית. בילט היה מעורב באופן פעיל בהפקה של סרט האנימציה lights וסרטי אנימציה ודרמות אחרות שקידם וסייע להפקתם. עיקר פועלו לקידום הפקות ישראליות מוטמעת ביכולת שלו לגייס מימון מגופים ותורמים פרטיים בחו"ל. הוא היה בעל תפקיד מרכזי בהקמת "הפקות ירושלים", שעסקה בקידום מגוון רחב של תכניות טלוויזיה, ובין השאר קידם ועודד כישרונות צעירים שהפכו מאוחר יותר לדמויות חשובות בתעשייה הישראלית. כאיש עסקים, בילט התמחה בתחום הפיננסים ותקציבי הפקה בתחום הקולנוע והטלוויזיה ובמהלך שנות כהונתו מסייע ומייעץ לבחינת היתכנות הפקה וגיוס משאבים..

איימי קרוניש – חברת וועד משנת 2014
בעלת בלוג על קולנוע ישראלי. מרצה בנושא "שימוש בקולנוע לדיון במרקם היחסים בין יהודים וערבים בישראל". יזמה וייסדה את פסטיבל הקולנוע היהודי בסינמטק ירושלים ושימשה כאוצרת הקולנוע היהודי והקולנוע הישראלי בסינמטק במשך 15 שנים. יזמה את פסטיבל ימק"א (YMCA) לדו קיום ואומנויות. ביימה את הסרט התיעודי "אני יוסף אחיכם", בנושא היחסים בין עם ישראל לבין הכנסייה הקתולית. מרצה וכותבת. פרסמה ספרים בתחום הקולנוע בניהם: "קולנוע עולמי: ישראל" (1996) ו"קולנוע ישראלי - מדריך עזר "(2003).

יגאל מולד חיו – חבר וועד מאז 2020; כיהן כחברת ההנהלה הרחבה החל משנת 2015
כיהן כמנהל הסינמטק, הארכיון הישראלי לסרטים ופסטיבל הקולנוע הבינלאומי בירושלים. שימש כאחראי על פרויקט שדרוג והשבחה של ארכיון הסרטים. בימים אלו משמש כמבקר העולמי של וועדת התביעות, ועוסק בין היתר בבחינת הבקשות בתחום הקולנוע המוגשות לוועדה.

אילנה שושן – חברת וועד מאז 2020; כיהנה כחברת ההנהלה הרחבה החל משנת 2018
מפיקת סרטים ופעילה חברתית למען העצמת נשים. ב- 1992 הקימה יחד עם בעלה דאז את חברת ההפקות סיגנצ'ר והייתה שותפה בהפקות קולנוע בינלאומיות. שושן ייסדה את "נשים מעצימות נשים", ארגון העוסק בהעצמת נשים בלוס אנג'לס ובישראל. היא פועלת לקידום יזמות עסקית בקרב נשים, מעודדת נשים לרוץ לפוליטיקה ומרצה בתחום זכויות נשים ודימוי עצמי .

 

גיא עפרן,חגי ארד,טלי מאוטנר רונן זרצקי,רנא אבו פריחה,ניצן גלעדי,ליאור אלפנט, מורן איפרגן,הדס איילון, בתאל מוסרי ,אתי ציקו, ניצן גלעדי,אבנר ברנהיימר, עילית זקצר,רוני דאהב ,לימור שמילה,יהלי הרברט,נטע הולצר, הדס בן ארויה,אבישי כהנא, נטע בראון,נטעלי בראון,סוהא עראף, שרי עזוז ,אפרת כורם,סמירה סרייה

צרו עמנו קשר